września 30, 2022

Kormoran Jasny, Pilsner

Kormoran to piwo, jak ja to nazywam “po środku”. Coś dla tych co nie chcą z czteropakiem Warki wejść na imprezę ale i nie chcą, kupować butelkowanych kraftów za dwanaście złotych bo już wiedzą, że z takich piw nic dobrego nie wynika. Król domówek i samozwańczych znawców piwa. Przyznam szczerze, że zbytniego doświadczenia z browarem kormoran nie mam. Jego spożycie w moim przypadku było zawsze w doborowym towarzystwie, z którego rozochocony samozwańczy miłośnik piwa raczył mnie butelką swojego nabytego trunku poczęstować. Okazją do zapoznania się z Kormoranem bliżej była podróż na Warmię i Mazury, gdzie wspomniany browar powstaje. Na pierwszy ogień idzie piwo Kormoran Jasny, Pilsner.

Browar Kormoran. Piwo Kormoran Jasne. Pilsner. Warmia i Mazury. Olsztyn.

Browar Kormoran

W związku z tym, że piwa tego browaru powstają w Olsztynie, czyli na Warmii będąc w podróży przez tę część Polski nie sposób nie zauważyć piwa Kormoran na półkach sklepowych. Mówię tu o dosyć dużej ekspozycji, której w innych częściach kraju nie widziałem. Widząc regał poświęcony produktom olsztyńskiego browaru można, już właściwie zakończyć poszukiwania alkoholu na wieczorną kolację i wybrać coś z oferty browaru Kormoran.

Zajrzyjmy, więc na stronę internetową browaru Kormoran. Dowiadujemy się z niej, że piwo powstaje w krainie tysiąca jezior co raczej dla produktu nie ma jakiegoś znaczenia. Czytamy, jednak że piwo powstaje według tradycyjnych technik warzenia włączając to czas. Zakładam, że piwa nie powstają w połowę doby jak w niektórych browarach w sezonie letnim podczas mistrzostw świata w piłce nożnej.

Browar Kormoran. Piwo Kormoran Jasne. Pilsner. Warmia i Mazury. Olsztyn.

Kormoran Jasny, Pilsner

Kuchnia odpalona, a Kormoran wychodzi z lodówki. W ręku trzymam butelkę z wieloma wybrzuszeniami. Charakterystyczne dla tego browaru butelki, które w mniemaniu producenta zapewne są ozdobne dają dosyć oryginalny wygląd. Można powiedzieć, że da się rozpoznać piwo z browaru Kormoran po karbowanej butli. Oznaczona jest ostentacyjnie dużym napisem “Kormoran”, którego nie da się nie zauważyć. Oprócz tego są odzwierciedlone jakieś obrazki, czy inne napisy. Oscentacyjna butelka zupełnie inna od, chociażby piwa Kujawskiego. Koniec z tymi pierdołami i otwieramy butlę.

Browar Kormoran. Piwo Kormoran Jasne. Pilsner. Warmia i Mazury. Olsztyn.

Ocena

Patelnia się grzeje a ja już rozkoszuję się smakiem piwa. Pilsner Kormorana pachnie wyraźnie i tak samo smakuje. Mocno chmielowe piwo o umiarkowanej goryczce. Muszę przyznać, że zaskoczyłem się pozytywnie smakiem tego piwa. Wyraźny smak zdecydowanie przypadł mi do gustu. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych pilsów jakie piłem.

Przygoda z browarem Kormoran wyszła mi zdecydowanie na dobre. Poza dziwną butelką wszystko o oceniam jak najbardziej pozytywnie. Nie wiem co wpływa na smak piwa. Być może to pięć różnych chmielów użytych do produkcji. Być może to czas przeznaczony na ważenie, a może to kraina tysiąca jezior, która rzeczywiście wpłynęła na trunek jakimś magicznym sposobem. Tak czy siak Kormoran Jasny, Pilsner został jednym z moich ulubionych piw.

Moja hojna ocena 5/5.

Browar Kormoran. Piwo Kormoran Jasne. Pilsner. Warmia i Mazury. Olsztyn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Polskie Podróże Kulinarne , Karol Kozak Media