lutego 01, 2023

Tudor Rebel - Czesi umieją w piwo

 Kolejny dary losu zawitały na salony, a właściwie na to zawitały na moim stole. Po darowanym na dzień chłopaka Dniem Wolnym, czyli pszenicznym piwem nadszedł czas na coś bardziej egzotycznego. No, właśnie. Czy na pewno egzotycznego? Czeskie piwo kilkadziesiąt lat temu uznawane było za dobre. Szczerze mówiąc to polskie piwo, również smakowało całkiem dobrze. Może nic się od tamtej pory nie zmieniło? Wiemy, że zmieniło się wiele. Na pewno w Polsce, a jak u naszych sąsiadów? Mamy szansę się przekonać dzięki Rebel Tudor.

Piwo Rebel Tudor. Czeskie Piwo. Polskie Podróże Kulinarne.

Czeski Browar Rebel

Piwo Rebel Tudor nie należy do popularnych piw w Polsce. Z pewnością dystrybucja skierowana jest na Czechy. Niemniej, jednak część produkcji wyjeżdża poza kraj producenta i można piwo kupić, również w Polsce. Dzięki temu na nasze półki sklepowe trafia produkt, można powiedzieć - egzotyczny. Przy zalewie koncerniaków, koncerniaków udających nie koncerniaków i kraftów z garażu nie boję się nazwać czeskiego piwa “egzotycznym”.

Moje doświadczenia z czeskimi piwami są jak najbardziej pozytywne. Czeskie piwo to zawsze fajna przygoda. Od kiedy pamiętam smakowały mi czeskie piwa. Można powiedzieć, że to taki mój smak dzieciństwa. Czechy to był częsty kierunek wycieczek Polaków, ze względu na alkohole. Piwa szczególnie. Piwa w Czechach były tanie i smaczne, a czeskie marki były znane w Polsce, a przynajmniej kojarzone. Teraz do Czech nie trzeba jechać aby napić się piwa lub szklaneczki czegoś innego, dobrego. Teraz w Polsce mamy dobrobyt. Czeskie piwo możemy nabyć drogą kupna od brodatego sprzedawcy w alkoholach.

Skupmy się, jednak na bohaterze tego wpisu. Lecimy na stronę internetowa producenta. Jesteśmy witani w czeskim języku, który już poprawia humor.  Przypomniały mi się wszystkie, lepsze memy nawiązujące do czechów bez dostępu do morza.

Szukam ciekawostek. Interesuje mnie historia, więc kieruję się do zakładki dotyczącej historii browaru i tu pojawiło się zaskoczenie. Browar ma całkiem długą i dosyć bujną historię. Browar założono rzekomo w 1834 roku. Browar się rozwijał, aż został znacjonalizowany 1948 roku. Państwowe przedsiębiorstwo działało aż do 1990 roku! W międzyczasie miał miejsce pożar i wyrobienie solidnej marki. Po dekomunizacji chętnych spadkobierców było aż siedemnastu! Ostatecznie potomkowie pierwotnych właścicieli się między sobą porozumieli i browar działa pod dźwięczną nazwą Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod.


Piwo Rebel Tudor. Czeskie Piwo. Polskie Podróże Kulinarne.

Piwo Rebel Tudor

Nasze piwo to jeden z wielu produktów wychodzących pod marką Rebel. Muszę przyznać, że przejrzałem listę piw dosyć pobieżnie. Bardziej mnie zaciekawiły, jednak zdjęcia restauracji sygnowanej tą samą marką. Wróćmy, jednak to piwa.

Piwo zawiera 4,4% alkoholu. Fermentuje w otwartych kadziach i leżakuje w niskich temperaturach. Piwo ma na koncie jakieś nagrody, które nikogo nie obchodzą. Butelka wygląda bardzo klasycznie co mi bardzo odpowiada. Nie wiem czemu ale pije mi się lepiej bez ozdób na butelce. 

SVĚTLÉ VÝČEPNÍ czyli PALE DRAUGHT BEER czyli moja ocena

Piwo Rebel Tudor potwierdziło prawdę znaną od dawna. To piwo podtrzymało renomę czeskich trunków, a tym samym całych Czech. Piwo smakuje klasycznie, tak jak pamiętam do z moich podróży do Czech. Przypomniał mi się smak, który poznałem wiele lat temu. Takie coś sobie bardzo cenię.

Niestety brak w tym piwie, jakichś wyczuwalnych aromatów, albo krystalicznej wody nie wiadomo skąd. Producenci przygotowują piwo w sposób tradycyjne i smak jego jest tradycyjny. Bardzo żałuję, że polscy, najwięksi producenci nie szykują już w ten sposób swoich produktów. Rebel Tudor przypomina mi, nieco Piwo Kujawskie, które także nawiązuje do tradycyjnego smaku pospolitego piwa. “Pospolite piwo” to jest dobre określenie na napoje, którym niegdyś nie zarzucano braku jakości i czasu produkcji dwanaście godzin. Klasyki trzeba doceniać.


Moja hojna ocena 4/5.


Piwo Rebel Tudor. Czeskie Piwo. Polskie Podróże Kulinarne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Polskie Podróże Kulinarne , Karol Kozak Media