października 25, 2022

Piwo Wesołe Ziele - Browar GLOGER Białystok

 Udajemy się do Białegostoku do miejskiego browaru o nazwie Gloger. Na warsztat bierzemy piwo o chwytliwej nazwie Wesołe Ziele, nie mogło być inaczej. Czy ta nazwa zapowiada niespotykane do tej pory efekty spożycia alkoholu. Czy na pewno tylko alkoholu. Oczywiście, że tak w końcu piwo to piwo a nie jakieś drugs.

Piwo Wesołe Ziele, Browar GLOGER Białystok

Wesołe Ziele czyli American India Pale Ale

Zainteresował mnie browar Gloger o którym wcześniej nie słyszałem. “Warzymy piwo w Białymstoku i czerpiemy z tradycji piwowarskich Podlasia” możemy przeczytać na etykiecie. Nie znam się na tradycjach piwowarskich Podlasia i nie znam browaru z tamtych rejonów. Nie pamiętam knajpy i w ogóle nie miałem z Podlasiem zbyt dużej styczności. Pewnie wartoby było nadrobić, ale musiała mi starczyć tajemnicza zielona butelka.

Zajrzyjmy na stronę internetową Browaru Gloger, aby zaczerpnąć nieco informacji. Dowiadujemy się tego co na stronach pozostałych producentów i zaczną się to robić nudne. Browar stosuje tradycyjne metody rzemieślnicze w technologii produkcji i jakość mnie to nie zaskakuje. Najważniejszy jest konsument. Padają słowa o kunszcie, wyselekcjonowanych składnikach, regionalnym produkcie. Całość jest okraszona zdjęciami medali z ziemniaka, które nas nie interesują.

Przejrzyjmy produkty oferowane przez Browar Gloger z Białegostoku. Tutaj mamy ciekawą sytuację nazywania piwa w nieoczywisty sposób. Tym sposobem piwo Stary Lamus to black ipa, piwo Stan Zapalny to red irish ale, Karty na Stół to porter bałtycki a pils przyjął nazwę Bykowe. Dosyć interesujące przyznam i nie jest to pierwszy raz kiedy spotykam się z tą metodą wyboru nazewnictwa.

Tutaj trzeba nadmienić, że browar zmienia swoją ofertę i piwa, które wymieniłem powyżej to piwa archiwalne. Archiwalne, czyli wycofane z produkcji. Przynajmniej tak to rozumiem. Być może piwowarzy coś zmieniają, a może ciągle szukają ostatecznego produktu. Być może się uczą?

Na etykiecie możemy przeczytać, również “nasze piwa są kontynuacją wyśmienitych piw, jakie produkowano ongiś w naszym regionie”. Zastanawiam się, jakie nawiązanie do tradycji piwowarskich Podlasie może mieć american india pale ale?

Piwo Wesołe Ziele, Browar GLOGER Białystok

Skład piwa Wesołe Ziele

Mnie piwo zaintrygowało pochodzeniem, a innych może przyciągać etykietą. Rzeczywiście front butelki powiela modne przez ostatnich kilka lat tendencje do rozbudowanych graficznie etykiet. Oprócz nazwy piwa etykieta zawiera, również obrazek. Oprócz tego widnieje napis “piwo rzemieślnicze” oraz “produkt polski”.

Z drugiej strony możemy przeczytać slogany, które przytoczyłem w dziale wyżej. Oprócz tego znajdziemy skład. I tu zaczyna być ciekawiej.

Alkohol to 5,6% objętości. Skład piwa każdy zna i wyszczególnione mamy także na naszym dzisiejszym trunku: wodę, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiele amerykańskie oraz cukier i witaminę C. Zastanowiło mnie nieco, dlaczego do składu piwa został dodany cukier? Jeszcze bardziej zaskakuje mnie witamina C w składzie. Trzeba łykać witaminy i może to są właśnie te tradycje piwowarskie Podlasia!

Dodam, że moja wersja piwa Wesołe Ziele jest nieco zmodyfikowana i być może ulepszona. Wnioskuję to po fakcie, że składy się nieco różnią pomiędzy tym co można znaleźć na stronie producenta, a tym co przeczytałem na butelce. Może moje zdziwienie składem jest bezpodstawne, przecież nie znam się na alkoholach. Lubię się jedynie napić i najeść. W każdym razie witaminki na piwie w Internecie nie ma, a na moim jest.


Piwo Wesołe Ziele, Browar GLOGER Białystok

Ocena

Piwo wjechało na stół z knajpianym burgerem i burger był względnie dobry. Burger, czyli polski burger, niemal zawsze i wszędzie taki sam. Podobnie z piwem Wesołe Ziele, wyprodukowane na fali popularności “rzemieślniczych” produktów z fantazyjnymi etykietami.

Smak oceniam bardzo przyzwoicie, ale spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego. Na pewno piwo się mocno pieni i przez to zapadło mi w pamięć. Trunek okraszony takimi hasłami powinien oferować, jednak coś więcej. Uważam, że przed producentami i przed browarem Gloger sukces, ale nadal szukają metody na swój wyjątkowy produkt. Będę sprawdzał co jakiś czas nowości z Białegostoku, a Was zapraszam do działu piwnego na Polskich Podróżach Kulinarnych.


Moja hojna ocena 2/5.


Piwo Wesołe Ziele, Browar GLOGER Białystok

Piwo Wesołe Ziele, Browar GLOGER Białystok

Piwo Wesołe Ziele, Browar GLOGER Białystok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Polskie Podróże Kulinarne , Karol Kozak Media